لپ تاپ
آینده لپ تاپ در گرو مهندسی گرما

آینده طراحی لپ تاپ بستگی به پیشرفت‌های مهندسی حرارتی دارد. مردم فاکتورهای جذاب و بدیع با عملکرد بهتر از قبل می‌خواهند و صدای بلند فن یا سطوح داغ را نمی‌پذیرند. برای مهندسان حرارتی‌، چالش طراحی راه‌حل‌های خنک کننده لپ تاپ است که بتواند بهترین تجربیات را برای فاکتور فرم ارائه دهد، در حالی که از این نقاط درد جلوگیری می‌کند.

زمان یافتن راه‌حل‌های جدید فرا رسیده‌است. در حالی که لپ تاپ‌ها باریک‌تر و قدرتمندتر شده‌اند، معماری راه‌حل‌های حرارتی اساسی از ابتدا تا کنون تغییر چندانی نکرده‌است. اکثر طرح‌های لپ تاپ همچنان به فن‌ها، سینک‌های گرمکن و لوله‌های حرارتی متکی هستند تا گرما را از سیستم بر روی تراشه (SoC) و سایر اجزا و سپس از سیستم خارج کنند. این‌ها ابزارهای مهمی هستند، اما حجم زیادی را اضافه می‌کنند و گاهی اوقات برای ادامه کار با لپ تاپ سازگارتر امروزی، که از انفجار قدرت استفاده می‌کند و منجر به نیازهای خنک کننده شدید می‌شود، تلاش می‌کنند.

لپ تاپ
لپ تاپ

تیم اینتل با شرکای خود در حال مهندسی لپ تاپ هایی هستند که از فناوری‌های خنک کننده جدید مانند محفظه‌های بخار فوق العاده نازک و اجزای گرافیت استفاده می‌کنند. ما معتقدیم سیستم‌هایی که این فناوری‌ها را اجرا می‌کنند – که برخی از آنها اصلا طرفدار ندارند – آینده لپ تاپ‌ها را رقم می‌زنند.

یافتن راه حل‌های مناسب خنک کننده لپ تاپ

هیچ پاسخ درستی برای چالش خنک کننده وجود ندارد. در عوض، ما در حال توسعه راه حل‌های مختلف فن آوری‌های جدید خنک کننده، مواد پیشرفته‌تر و رویکردهای SoC هستیم. سپس، برای هر طراحی، تیم ما با شرکای OEM کار می‌کند تا با فناوری‌های مناسب مطابقت داشته باشد تا مشکلات مناسب را برای تجربیات مناسب حل کند.

محفظه بخار یکی از نویدبخش ترین ابزارهای جدید است. این جزء از یک چرخه تبخیر/تراکم حلقه بسته برای انتشار موثر گرمای SoC استفاده می‌کند. با وجود اتاقک‌های بخار برای دهه‌ها، پیشرفت‌های اخیر ضخامت آن‌ها را به میزان بزرگی کاهش داده‌است، با ارائه فعلی تنها چند صدم میلی متر ارتفاع. برنامه طراحی مرجع اینتل در حال بررسی محفظه‌های بخار جدید است که می‌تواند هزینه شرکای را به میزان قابل توجهی کاهش داده و قابلیت عملکرد سیستم‌های جدید را بهبود بخشد.

لپ تاپ
لپ تاپ

همچنین در حال بررسی این هستند که چگونه ورق‌های گرافیت فوق العاده نازک می‌توانند جایگزین مس به عنوان یک ماده انتقال حرارت شوند. با استفاده از گرافیت، لپ تاپ‌ها می‌توانند نور را حفظ کنند در حالی که گرما را به طور یکنواخت توزیع می‌کنند. این به کاهش “نقاط داغ” که یک نقطه درد رو به رشد برای لپ تاپ‌های باریک و با کارایی بالا است، کمک می‌کند.

اینتل(inte) و شرکای ما با گرد هم آوردن همه این فناوری‌ها، صنعت را با راه حل‌هایی هدایت می‌کنند که می‌تواند مصالحه خنک کننده مانند سر و صدای فن را کاهش داده یا حتی به پایان برساند. اینتل؛ طرح‌های تأیید شده Evo نشان می‌دهد که چگونه لپ تاپ‌ها می‌توانند همچنان باریک تر و قوی تر شوند، بدون ایجاد چالش‌های جدید یا تضعیف تجربیات افراد.

بررسی آینده ترمال‌ها

آینده خنک کننده لپ تاپ شامل تمام فناوری‌های مورد بحث در بالا، و همچنین پیشرفت‌های جدیدی است که هنوز در مراحل مفهومی هستند – مانند مدل سازی پاسخ‌های حرارتی و تعاملات در سطح SoC

ما اکنون قدرت محاسبه برای ارزیابی موارد استفاده در شرایط دنیای واقعی را داریم، سال‌ها قبل از اینکه یک محصول به بازار عرضه شود. این امر ما را قادر می‌سازد تا SoC خود را از نظر حرارتی بهینه سازی کنیم تا حداکثر عملکرد را در طراحی سیستم نازک و سبک با طراحی فیزیکی تراشه با محلول خنک کننده فرم ایجاد کنیم. در اصل، ما می‌توانیم بلوک‌های IP پرقدرت را به گونه‌ای قرار دهیم که مدیریت گرمای اضافی را آسان‌تر کند. یک فرصت مهم دیگر استفاده از یک قطعه لپ تاپ برای انجام چندین کار است – صرفه جویی در فضا روی صفحه و ایجاد فضای بیشتر برای انواع دیگر سیستم‌های خنک کننده.

البته، شرکت اینتل در حال همکاری نزدیک با اکوسیستم است، اما به دنبال چشم اندازهای بیرونی نیز هم هستند. آن‌ها دائماً با رهبران دانشگاهی صحبت می کنند که در حال بررسی سوالات عمیق در زمینه فیزیک نظری، انتقال انرژی و برنامه‌های ذخیره انرژی هستند.

این سوالات آسان نیست نوآوری واقعی هرگز وجود ندارد. اما این تنها راه برای یافتن راه حل‌های حرارتی است که لپ تاپ‌ها را خنک نگه می‌دارد، از عملکرد بالا پشتیبانی می‌کند و از نظر تجاری مقرون به صرفه است. همه این‌ها تنها به دلیل تعهد عمیق اینتل برای حل مشکلات عملکرد واقعی و از طریق قدرت توقف ناپذیر شرکای اکوسیستم امکان پذیر است.