پرسش‌های متداول

 

سوالات کاربران

 

1- زیرو کلاینت (Zero Client) چیست و چگونه کار می‌کند ؟

پاسخ:
زیرو کلاینت‌ها دستگاه‌های بدون فن هستند که دستورات کاربر را دریافت نموده و از طریق شبکه به سرور موردنظر ارسال می‌نماید، پس از پردازش روی دستورات از طریق شبکه به روی مانیتور نمایش داده خواهد شد، به بیانی دیگر زیروکلاینت از منابع سرور استفاده می‌کند.

 

2- تین کلاینت (Thin Client) چیست؟

پاسخ:

تین‌کلاینت یک کامپیوتر همانند سایر کامپیوترها در اندازه و ابعاد کوچک تر و البته بدون فن هستند.

 

3- زیرو کلاینت و تین کلاینت برای چه افرادی مناسب است؟

پاسخ:

زیرو کلاینت و تین کلاینت به طور کلی جایگزین کیس کامپیوتر هستند و در کلیه ادارت، سازمان‌ها و صنایع و کارخانجات، آژانس‌های هواپیمایی و املاک و … بسته به نوع درخواست و نیاز کاربران قابل استفاده هستند.

 

4- نحوه ارتباط زیروکلاینت با سرور چگونه است؟

پاسخ:

ارتباط زیرو کلاینت با سرور در شبکه با استفاده از پروتکل‌های مختلفی از جمله RDP، Horizen View، Citrix، PCoIP و … انجام می‌گیرد.

 

5- آیا زیرو کلاینت نیاز به سرور قدرتمند دارد؟

پاسخ:

زیرو کلاینت‌ها از منابع سرور استفاده می‌کنند و بسته به نیاز و درخواست کاربران، نوع کاربری و حجم کارها، قدرت پردازشی سرور می‌تواند متفاوت باشد، با توجه به این‌که تمام پردازش‌های زیرو کلاینت‌ها بر روی سرور انجام می‌پذیرد، لذا هرچه سرور قدرتمند باشد به همان اندازه هم زیرو کلاینت‌ها هم قدرتمند خواهند بود.

 

6- علت قیمت پایین زیروکلاینت چیست؟

پاسخ:

زیرو کلاینت‌ها به دلیل نداشتن پردازشگر و فضای ذخیره‌سازی و نیز عدم نیاز به ارتقاء و نگهداری وابستگی کامل به سرور، قیمت پایین‌تری نسبت به از کامپیوترهای شخصی دارد، به طور کلی می‌توان گفت بر روی زیرو کلاینت تنها یک فریمور برای دسترسی به منابع سرور وجود دارد.

 

7- به چه علت زیرو کلاینت نسبت به تین‌کلاینت خرابی کم‌تری دارد؟

پاسخ:

از آنجا که زیرو کلاینت‌ها فاقد فن و دیگر قطعات الکترونیک هستند لذا نسبت به تین‌کلاینت‌ها کم‌تر دچار خرابی می‌شوند و از جهتی نیاز به هزینه نگهداری و یا تعویض مانند دیگر کامپیوترها را ندارند.

 

8-به چه علت زیرو کلاینت از امنیت بالاتری برخوردار است؟

پاسخ:

زیروکلاینت‌ها با توجه به این‌که از منابع سرور استفاده می‌کنند و کلیه امور روی سرور مربوطه صورت می‌پذیرد لذا انجام کلیه امور اداری مانند اجرا، پردازش و ذخیره روی سرور تحت شبکه صورت می‌گیرد و این امر نیاز به نظارت مدیر شبکه و آی تی سازمان دارد، بدین ترتیب امنیت کاری در شبکه های مبتنی بر زیرو کلاینت نسبت به شبکه های مبتنی بر تین کلاینت و کامپیوترهای عادی به مراتب بالاتر بوده و سرقت اطلاعات در شبکه های زیرو کلاینت بسیار کم‌تر رخ می‌دهد.

 

9- علت کاهش مصرف برق در زیروکلاینت چیست؟ 

پاسخ:
به علت نداشتن قطعات مکانیکی مثل فن و هارد و نیز پردازشگر قوی (به دلیل انجام محاسبات بر روی سرور) زیرو کلاینت مصرف برق کم‌تر و به مراتب هزینه پایین‌تری نسبت به کامپیوترهای معمولی خواهد داشت.