مینی کامپیوتر
تفاوت‌های کلیدی بین مینی کامپیوتر و میکرو کامپیوتر

برخی از تفاوت های کلیدی بین Minicomputer و Microcomputer در زیر آورده شده است:

هنگام مقایسه یک کامپیوتر کوچک با یک میکرو کامپیوتر، تفاوت‌های کلیدی خاصی وجود دارد. برای توضیح چند مورد از آنها به شرح زیر است:

مینی کامپیوتر ها و میکرو کامپیوترها

  • مینی کامپیوتر ها، کامپیوترهای کوچکی هستند که در سال 1960 معرفی شدند و برای شرکت‌های تجاری مختلف و کارهای علمی کاربرد دارند.

میکرو کامپیوترها نوعی کامپیوترهای شخصی هستند که برای کارهای چند منظوره استفاده می‌شوند و در سال 1970 برای غلبه بر اکثر وظایف معرفی شدند.

کارکرد مینی کامپیوتر و میکرو کامپیوترها

  • از مینی کامپیوتر ها برای بسیاری از اهداف آموزش، ارائه و سرگرمی استفاده می‌شود.
  • از سوی دیگر، کامپیوتر‌های کوچک برای هیچ یک از اهداف فوق استفاده نمی‌شوند. بلکه برای کنترل فرایندهای تولید برای این کامپیوترها استفاده می‌شود.
  • میکرو کامپیوترها از بهینه سازی و ارزیابی واحد پردازش پشتیبانی کرده و از آن تشکیل شده‌اند.
  • از مینی کامپیوتر برای پشتیبانی از بهینه سازی متشکل از واحد پردازش دوگانه برای هرگونه دستکاری و ارزیابی نیز استفاده می‌شود.

– مینی کامپیوتر ها بسیار حجیم هستند و نسبت به ترابایت (TB) حجم ذخیره سازی دارند در حالی که میکرو کامپیوترها وزن کمتری دارند. به ترتیب در اندازه و میزان ذخیره سازی بر حسب گیگابایت (GB) اندازه گیری می‌شوند.

– از کامپیوترهای کوچک در کنترل فرایند، بسیاری از وظایف اداری و عملکرد مالی استفاده می‌شود. همه آن‌ها عمدتاً مربوط به وظایف صنعت است. اما در مورد میکرو کامپیوترها اینطور نیست. جایی که پردازش کلمه، مدیریت پایگاه داده، صفحات گسترده، گرافیک و برنامه‌های اداری عمومی وظیفه اصلی تأکید است و می‌تواند به طور یکپارچه و بدون هیچ گونه شلوغی انجام شود.

– مینی کامپیوترها در مقایسه با میکرو رایانه‌ها قوی‌تر هستند و برعکس.

میکروکامپیوتر

–  میکرو رایانه‌ها از نوارها و دیسک‌ها برای قاب بندی کل دستگاه‌های ذخیره سازی استفاده می‌کنند. در حالی که کامپیوترهای کوچک از دیسک‌های مغناطیسی و نوارها برای ذخیره سازی در دستگاه‌های ثانویه استفاده می‌کنند، مخصوصاً برای هرگونه فعالیت نوشتاری یا خواندن روی آن.

– میکرو رایانه‌ها از نظر سرعت وعملکرد بسیار کندتر هستند در مقایسه با کامپیوترهای کوچک که از نظر سرعت و کارایی بسیار سریعتر هستند. زیرا چندین کاربر به دلیل وجود سیستم پردازش چندگانه که همه این ظرفیت را دارد. به ویژه برای استفاده از کاربران مختلف، از نظر سرعت و عملکرد بسیار سریعتر هستند.

– برخی از نمونه های میکرو رایانه شامل IBM-PC، دسکتاپ، لپ تاپ و غیره هستند.

– در نتیجه، در سال 1971 با Intel 4004 معرفی شد. اولین ریزپردازنده ای بود که برای خواندن و نوشتن دستورالعمل های مختلف با پردازنده‌های مختلف، حافظه و کنترل تراشه‌های سیلیکون استفاده می شد.

–  با تحول تکاملی در مقایسه با مینی کامپیوترها تغییرات زیادی در ضریب استفاده و پردازش سیستم ها ایجاد کرده‌اند. اگرچه پردازش برای مینی کامپیوترها بسیار قدرتمند است اما به دلیل ابعاد حجیم ترجیح داده می‌شود.

مینی کامپیوتر

– سازمان‌های بزرگ با این کامپیوترهای کوچک برخورد می‌کنند. مخصوصا سازمان‌هایی که دارای سیستم‌های قدیمی هستند و پروژه‌های موجود برای مقابله با این مشکل تنها از این امر استفاده می‌کنند. البته این امر حتی برای استفاده از کامپیوترهای اصلی در شرایطی که میکرو رایانه وجود دارد، مناسب نیست.

نتیجه:

اکثر کاربران در حال حاضر به فناوری علاقه مند هستند و پیشرفت فناوری با تکامل مینی کامپیوترها از کامپیوترهای کوچک از دهه 1960 تا به امروز چندین برابر شده است.

پیشرفت‌های زیادی در زمینه بهره وری و میزان پردازش در میکرو کامپیوترها صورت گرفته است. در این زمینه سعی شده است که قابل حمل و سبک نیز باشد.

منبع:

https://cutt.ly/FRSMyIs

shorturl.at/adnpC

https://bit.ly/3Ek0fNT

اصول میکرو کامپیوتر، قیمت میکرو کامپیوتر، میکرو کامپیوتر ها، تحقیق در مورد میکرو کامپیوتر، میکروپروسسور، اصول میکرو کامپیوتر، مینی کامپیوتر، آزمایشگاه اصول میکرو کامپیوتر، Mini computer چیست، میکرو کامپیوتر چیست، میکرو کامپیوتر ها، میکرو کامپیوتر ها، میکرو کامپیوتر ها، مینی کامپیوتر چیست، مینی کامپیوتر چیست، کامپیوتر خانگی چیست، قیمت مینی کامپیوتر hp، معایب مینی پی سی، قیمت مینی کامپیوتر، مزایا و معایب مینی کیس، خرید اقساطی مینی کیس، بهترین مدل مینی کیس، اسمبل مینی کیس